Nagyon sok ember él társasházban Magyarországon és ebben az esetben érdemes tudni, hogy nagyobb az esélye annak, hogy kár éri a lakástulajdonosokat, kártérítést kell fizetniük, mivel a lakók felelnek a közös helyiségek épségéért is. A társasházi biztosítás fontosságára a Grantis is felhívta a figyelmet. Sok rossz történhet, télen a tetőről lezúduló hótömeg vagy a tető beomlása több tízmillió forintos kárt okozhat a társasház mellett parkoló személyautókban, de előfordulhat emiatt személyi sérülés is.
Mindenképpen jó, hogy ezek az ingatlanok rendelkezzenek társasház biztosítással, mert nemcsak az egyes lakások védelme fontos, hanem a közös tulajdonban lévő helyiségek védelme is. Társasház biztosítást kétféle módon lehet kötni. Van, hogy a lakók egyenként saját lakásbiztosítást kötnek, a közös használatban lévő helyiségekre pedig a társasház köt biztosítást, ami egy általános módozat. A másik lehetőség, hogy a lakástulajdonosok teljeskörű lakásbiztosítást kötnek, aminek mindenre kiterjed a hatálya.
Ennek a módozatnak az egyszerűbb adminisztráció, a gyorsabb ügyintézés és az alacsonyabb díj képezi az előnyét. Utóbbi annak köszönhető, hogy a biztosítók kedvezménnyel jutalmazzák, ha az egész társasház egy társasággal köt szerződést. Sajnos, a szakértők tapasztalatai alapján ez mégsem jellemző, mivel a lakók nem mutatnak érdeklődést a társasház biztosítás iránt, pedig egy ilyen döntéshez szükség van a lakóközösség többségének szavazatára. Bár nem kötelező a társasház biztosítás megkötése, de erősen ajánlott.
Amelyik háznál van, ott sem dőlhetnek hátra a lakástulajdonosok, hiszen a kontraktust célszerű 2-3 évente felülvizsgálni, mert fennállhat az alulbiztosítás veszélye. Például egy felújítás jelentősen megnövelheti az adott társasház értékét, de enélkül is egyre drágábbak a lakások hazánkban. Ezért könnyen előfordulhat, hogy a kezdetben megállapított biztosítási összeg már nem nyújt reális fedezetet egy kár esetén. Vigyázni kell tehát, nehogy az otthonunk alulbiztosított maradjon!