Míg 12-14 éve még ritkaságszámba ment a mobilozás, ma már egyetlen órát sem bírunk ki az évek során sokat változott készülék nélkül. A folyamatos elérhetőség számos előnye mellett természetesen nem mehetünk el, és a világ is kétségtelenül kitágult, amióta GPS-t, és internetet is bárhol használhatunk az okostelefonnak köszönhetően, de jogosan merül fel talán a kérdés, hogy hova lesznek az emberi kapcsolatok akkor, amikor egy osztálykirándulás alkalmával is folyton a telefonon lógnak a diákok, vagy a partnerrel való közös esti program helyett mindketten inkább az online játékokat, és az okostelefon nyújtotta egyéb kikapcsolódási formákat választják.
Nem véletlen, hogy számos oktatási intézmény rendkívül szigorúan veszi a mobilok használatát, de a munkahelyeken sem nézik jó szemmel, ha az alkalmazott túl sokat használja a kis készüléket.
Természetesen a dolog kétélű, hiszen a szülők számára nagy segítség, hogy bármikor felhívhatják a csemetét, ezáltal némi kontroll alatt tartva a gyerekeket. A munkahelyi teendők intézése is rendkívül gyorssá és egyszerűvé válik annak köszönhetően, hogy az okostelefonnal már az e-mail küldéstől kezdve a videohíváson keresztül számos teendő elintézhető.
Vannak, akik már most úgy látják, átvették felettünk az uralmat a nagytudású készülékek, hiszen jeleznek, ha arra szükség van, elérhetővé válunk általuk, sok tekintetben megszűnik magánszféránk. Tény, hogy mobilhasználati szokásainkat látva egyértelműen hátrányai is vannak a korszerű technológiának. A helyzetet az alapvető szokások megváltoztatásával, és az okostelefontól való függőség mérséklésével lehetne megreformálni.