Napjainkban sajnos egyre gyakrabban lehet hallani, hogy valaki betörés, vagy rablás áldozata lett. Betörés esetén legtöbbször kifigyelik, hogy a házigazda mikor nincs otthon, behatolnak és rövid idő alatt összeszedik a nagyobb értéket képviselő tárgyakat.
Ellopták a telefonom
Rabláskor a leggyakoribb az, amikor nagy tömegben kihasználják, hogy az ember nem tud úgy figyelni, és észrevétlenül kiemelnek a zsebéből valamit, vagy pedig elhagyott helyen támadnak meg valakit, amikor nincs kitől segítséget kérnie. Nem csak készpénzt keresnek a tolvajok, hanem gyakran értékes elektronikai cikkeket, például telefonokat vagy számítógépeket. Ez egyre inkább jellemző lesz, mivel a mobilok például egyre több mindent tudnak, és vannak olyanok is, amelyekért már akár több százezer forintot is elkérnek, így egyre kívánatosabb célpontok a rablók számára. Ezeket aztán megpróbálják értékesíteni, akár az országon kívül is, hiszen akkor nehezebben nyomozható le a lopott készülék útja. Az erre szakosodott cégek újabbnál újabb biztonsági rendszereket találnak ki, hogy az ember meg tudja védeni az értékeit, de ugyanilyen tempóban fejlődnek a tolvajok is, és nagyon hamar megtalálják azokat a kiskapukat, amelyeknek a segítségével ki lehet játszani a leghatékonyabb rendszereket is. Az utcai rablások legtöbb áldozata a nála lévő táskájától kell megváljon, és a legtöbb rendőrségi bejelentésben az is elhangzik, hogy „ellopták a telefonom”.
Ha egy régebbi, egyszerű telefonról van szó, kisebb a kár, de egy okostelefon esetében már sokkal nagyobb a veszteség, hiszen nem csak magának a telefonnak az ára lesz oda, hanem rengeteg információ, amivel esetleg vissza is lehet élni. Ilyen esetben a legjobb minél hamarabb bejelenteni a lopás tényét, és letiltatni a kártyát, esetleg magát a mobilt is, hogy ne lehessen használni. A legtöbb azonban, amit megtehet az ember, még mindig az, hogy különös figyelemmel vigyáz az értéktárgyaira, hogy minél kevesebbszer hangozzék el a rendőrségi bejelentések során, hogy „ellopták a telefonom, mit tehetnék?”